foodtech-podsumowanie

Miejsce, gdzie technologia wkracza na wyższy poziom. Sukces Food Tech Expo

Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Food Tech Expo to miejsce wysoce odpowiadające zapotrzebowaniu branży. Kolejna edycja eventu odbyła się w dniach 29 listopada – 1 grudnia w Ptak Warsaw Expo. Poza szerokim aspektem działań networkingowych, spotkań biznesowych i rozwoju biznesu wydarzenie obfitowało w konferencje edukacyjne.

Konferencja „Automatyzacja procesów produkcyjnych, jako istotny element optymalizacji kosztów wytworzenia produktu końcowego”

Jednym z najważniejszych aspektów Food Tech Expo była konferencja „Automatyzacja procesów produkcyjnych, jako istotny element optymalizacji kosztów wytworzenia produktu końcowego”. Podczas niej uczestnicy mogli poznać najlepsze rozwiązania i innowacje dedykowane przetwórcom mięsa, sektorowi mleczarskiemu i uniwersalne dla całej branży spożywczej.

Jakub Mielewczyk i Przemysław Baran wygłosili prelekcję „Automatyzacja procesów produkcyjnych”. Bartłomiej Klakla z HERT opowiedział o optymalizacji kosztów pracy, innowacjach i automatyzacji w procesie produkcji żywności gotowej. Dr inż Dariusz Kryszak Sales Manager z Mysak Group mówił o sposobach automatyzacji dozowania produktów sypkich i płynnych, podobnie jak Tomasz Kowalczuk z VEGMAG Polska. Dariusz Łoniewski, Regional Sales Manager z Scanvaegt Systems, przedstawił z kolei prelekcję „Porcjowanie – ważenie – etykietowanie. Automatyzacja procesów produkcyjnych nastawiona na zwiększenie wydajności, eliminację strat oraz minimalizację kosztów pracy przy szybkim zwrocie z inwestycji.” Zamknięciem konferencji „Automatyzacja procesów produkcyjnych, jako istotny element optymalizacji kosztów wytworzenia produktu końcowego” było wystąpienie Marcina Gozdyry, dyrektora sprzedaży w FRIZO. Powiedział o efektywności energetycznej zakładów przemysłowych.

Konferencja „Opakowalnictwo dla przemysłu spożywczego”

Drugiego dnia Food Tech Expo odbyła się konferencja „Opakowalnictwo dla przemysłu spożywczego”. Pierwszy wykład wygłosił Maciej Nałęcz, analityk sektorowy z Santander Bank. Powiedział o szansach i zagrożeniach dla producentów opakowań w czasie gospodarczego spowolnienia. O tym, jakie opakowania są potrzebne mówił z kolei Valery Krivoshey. Andrzej Kornacki, regional Sales Manager z Futamury, wygłosił prelekcję na temat tego, jak uczynić recyklingowalnymi opakowania z elastycznych tworzyw sztucznych. „Technologie znakowania produktów i personalizacji opakowań w odniesieniu do bezpieczeństwa użytkownika i obecnych zmian gospodarczych” to był natomiast temat wystąpienia Krzysztofa Niczyporuka, dyrektora zarządzającego firmą Druk Serwis 24. Ostatnim wykładem podczas konferencji „Opakowalnictwo dla przemysłu spożywczego” było wystąpienie Konrada Nowakowskiego, prezesa Izby PIOIRO, które nosiło tytuł „Czy w myśl kosztów łącznych projektowanie dla recyclingu jest uzasadnione?”.

Food Tech Expo. Miejsce, gdzie technologia wkracza na wyższy poziom

Szeroka gama ofert od najwyższej jakości wystawców – to cecha charakterystyczna Food Tech Expo. W prestiżowej i przyjaznej biznesowi przestrzeni Ptak Warsaw Expo zaprezentowali się producenci i dystrybutorzy maszyn specjalistycznych i linii technologicznych dla sektorów przemysłu spożywczego, maszyn wspierających, akcesoriów, komponentów i dodatków produkcyjnych do żywności. Nie zabrakło również wytwórców barwników, dodatków konserwujących, przeciwutleniaczy, polepszaczy zapachu i smaku, dodatków modyfikujących strukturę czy suplementów.

W sumie 120 wystawców zaprezentowało swoje oferty na Food Tech Expo. Wśród nich byli między innymi Vegmag, Nowicki Food Machinera, Urschel, Broekelmann, Jarvis, GEA, HERT, Mysak, Abakus, Scanvaegt, Brenal, Donserv, Inwestpol, Spomasz, JMR czy AKE. Z ich ofertami zaznajomiło się 4685 odwiedzających.

Sukces edycji 2022 Food Tech Expo to jednocześnie planowanie kolejnej. Ta odbędzie się od 28 do 30 listopada 2023 roku w Ptak Warsaw Expo. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie foodtechexpo.pl.